sportcom

خطای 503 service unavailable

1 ارسال در این موضوع قرار دارد

پیام خطای 503 Error چیست و چگونه می‌توان آن را برطرف کرد؟

پیام خطای Error 503 وقتی اتفاق می‌افتد که یک سرور وب به صورت موقت قادر به انجام درخواستی که از آن شده است، نباشد. تقریبا همیشه مشکل از طرف وب‌سایت است و شما نمی‌توانید برای حل آن کاری انجام دهید. با دیجی ارور در ارائه چند راه حل پیشنهادی در این مورد همراه باشید…

پیام خطای 503 Error بدین معنی است که یک سرور وب به صورت موقت قادر به پاسخگویی به درخواست انجام شده نیست. ان مشکل می‌تواند مستقیما از طرف سرور وبی باشد که می‌خواهید به آن دسترسی داشته باشید یا سروری دیگر که سرور وب مورد نظر شما به دنبال دستیابی به آن است. نام این مشکل خطای 503 Error بوده چون این عنوانی است که سرور وب برای تعریف چنین مشکلی از کد حالت HTTP مذکور بیان می‌کند. این خطا می‌تواند به چند دلیل اتفاق بیافتد اما دوتا از مهم‌ترین دلایل ممکن این است که سرور با درخواست‌های بسیار زیاد و مکرر روبه‌رو شده است که توانایی پاسخگویی آن را پایین می‌آورد یا اینکه سرور وب در دست تعمیر قرار دارد.

خطای 503 Error متفاوت از ارور 500 سرور داخلی است. خطای 500 Error هنگامی رخ می‌دهد که چیزی سرور را از پاسخگویی به درخواست شما باز دارد در حالی که خطای 500 Error در واقع به معنی سلامت سرور بوده و اینکه می‌تواند درخواست شما را پردازش کند و خطای 500 را با یک طرح به شما نشان می‌دهد.

درست مانند سایر پیام‌های خطا، طراحان وب‌سایت می‌توانند شیوه نمایش صفحه 500 Error را شخصی‌سازی نمایند. بنابراین امکان دارد که با صفحات 500 Error متفاوتی در سایت‌های مختلف مواجه شوید. همچنین هر کدام از سایت‌ها می‌توانند به دلخواه خود این صفحات را نام‌گذاری کنند و ممکن است با مواردی مانند گزینه‌های زیر روبه‌رو شوید:

 • Http/1.1 Service Unavailable
 • 503 Error
 • 503 Service Temporarily Available
 • 503 Service Unavailable
 • Service Unavailable – DNS Failure
 • HTTP Error 503
 • HTTP 503
 • Error 503 Service Unavailable

نکته مهمی که باید به یاد داشته باشید این است که خطای 503 Error یک خطای مشخص از سوی سرور است یا به عبارتی دیگر مشکل از طرف کامپیوتر شما نیست بلکه از سوی وب‌سایتی است که می‌خواهید وارد آن شوید. این قضیه هم بد و هم خوب است. از آن جهت خوب که مطمئن هستید مشکل از طرف کامپیوتر شما نیست و بد از آن جهت که تقریبا نمی‌توانید هیچ کاری حداقل از طرف خودتان برای حل آن انجام دهید.

با این وجود در ادامه چند راه سریع و احتمالی برای حل این مشکل پیشنهاد داده‌ایم.

تازه‌سازی صفحه

همانطور که اشاره کردیم، پیام خطای 503 خبر از یک مشکل موقت می‌دهد و گاهی اوقات این مدت موقت می‌تواند بسیار کوتاه باشد. بر فرض مثال وب‌سایت مورد نظر ممکن است مورد هجوم کاربران زیادی قرار گرفته باشد. بنابراین یک بار تازه‌سازی صفحه پیش‌رو می‌تواند ارزشش را داشته باشد. بیشتر مرورگرها با کلید F5 عمل تازه‌سازی صفحه را انجام می‌دهند و البته یک دکمه اختصاصی در نزدیکی کادر آدرس‌دهی هم برای آن در نظر گرفته‌اند. این عمل در اکثر مواقع راه به جایی نمی‌برد اما امتحان کردن آن تنها یکی دو ثانیه طول می‌کشد.

اخطار: در هنگام پرداخت پول به صورت آنلاین توجه خود را چندین برابر کنید. تازه‌سازی صفحه ممکن است منجر به پرداخت دوباره‌ی هزینه شود پس حواستان را جمع کنید.

قابل دسترس بودن وب‌سایت برای دیگران را بررسی کنید

هر وقت که وب‌سایتی برایتان غیرقابل دسترس بود، می‌توانید بررسی کنید که آیا این مشکل فقط برای شما وجود دارد یا اینکه دیگران هم نمی‌توانند به وب‌سایت مورد نظر شما دسترسی داشته باشند. ابزارهای بسیاری برای اطلاع از این مهم وجود دارد اما دو مورد از بهترین‌ها وب‌سایت‌های isitdownrightnow.com و downforeveryoneorjustme.com هستند. نحوه عملکرد هر دو به یک روش است. آدرس مورد نظر خود را وارد کادر تعبیه شده کرده و شاهد نتیجه‌ای مانند تصویر زیر خواهید بود:

digierror.PNG

اگر وب‌سایت در گزارش نمایش داده شده اعلام کرد که آدرس مورد نظر برای همه غیرقابل دسترس است دیگر کار زیادی از دست شما برنمی‌آید و تنها می‌توانید منتظر باشید تا بعدا دوباره امتحان کنید. البته اگر در گزارش قید شده بود که وب‌سایت بدون مشکل بالا می‌آید، این بار مشخص بوده که مشکل از طرف شما است. این مورد با پیام خطای 503 Error بسیار به ندرت اتفاق می‌افتد اما احتمال آن صفر درصد نیست و می‌توانید مواردی که در ادامه می‌آید را برای حل این مشکل آزمایش کنید.

دستگاه‌های خود را ریستارت کنید

پس شما از طریق یک وب‌سایت ابزار بررسی مطمئن شده‌اید که سایت مورد نظر تنها برای شما غیرقابل دسترس است و حتی با امتحان کردن یک مرورگر دیگر هم باز نتیجه یکسان بوده است. این بدان معنی بوده که مشکل از طرف شما است اما قطعا ارتباطی با مرورگرتان ندارد.

این احتمال وجود دارد که تعدادی مشکل ناشناخته موقتی گریبان‌گیر کامپیوتر یا دستگاه‌ها و تجهیزات شبکه مانند مودم یا روتر شما شده باشد. یک ریستارت کردن ساده‌ی کامپیوتر و تجهیزات شبکه می‌تواند به رفع مشکل شما کمک بسزایی بکند.

احتمالی دیگر که می‌توان در نظر گرفت این است که مشکل از بابت DNS باشد اما نه روی کامپیوتر شما بلکه روی یک سرور DNS این مشکل به وجود آمده باشد. در این حالت می‌توانید به فکر تغییر DNS سرورها باشید و ببینید که این راه‌حل مشکل را رفع می‌کند یا خیر.

با وب‌سایت مورد نظر تماس بگیرید

گزینه‌ای دیگر برای حل مشکل پیش‌آمده این است که مستقیما با صاحب سایت تماس بگیرید. روی وب‌سایت به دنبال اطلاعات تماس باشید و در مورد بالا نیامدن صفحه مورد نظر با خطای 503 Error به آن‌ها اطلاع دهید. اگر هیچ‌گونه اطلاعات تماسی روی سایت قرار نداشت می‌توانید از طریق صفحات اجتماعی وب‌سایت مورد نظر با آن‌ها در ارتباط باشید.

از روش‌های تغییر آی‌پی استفاده کنید

ممکن است سایت مورد نظر شما آی‌پی‌های ایران را مسدود کرده باشد. برای دور زدن تحریم در این شرایط می‌بایست از روش‌های تغییر آی‌پی استفاده کنید.

 

حل ارور 503 در سمت سرور

حتی با وجود گزینه‌های مختلف سرویس‌دهنده‌های وب و نیز دلایل کلی زیادی که برای در دسترس نبودن سرویس شما موجود است.
اگر سایت شما به کاربران یا استفاده‌کنندگان، پیغام 503 را نمایش می‌دهد،  “چیزی که باید انجام دهید” به سادگی و سر راستی وجود ندارد. همان طور که قبلاَ گفته شد قطعاَ مراحلی برای دنبال کردن رفع مشکل وجود دارد… که پس از انجام آن باید امیدوار به رفع مشکل بود.
فرآیندهای در حال اجرا را راه‌اندازی دوباره کنید و امیدوار باشید که این کارها مفید و موثر خواهد بود.

 1. افزون بر این، در صورت امکان مواردی چون محدودیت‌های اتصال، کنترل‌گر پهنای باند، منابع سیستم کلی، خرابی- ایمنی‌هایی که ممکن است شروع شده باشد و غیره را بررسی کنید.
 2. و آن چه که ممکن است برای وب‌سایت شما به منزله‌ی یک شمشیر دو لبه باشد آن است که ممکن است وب‌سایت شما خیلی، خیلی اتفاقی محبوب شود. گرفتن ترافیک بیشتر از سایت، سبب می‌شود تقریباَ خطاهای 503 رفع و یا کنترل شود.
 3. به دلیل درگیر بودن سرور ممکن است با ارتقا ورژن PHP سایت خود باعث بهبود منابع سرور شوید. چرا که اخرین ورژن PHP دارای تغییرات بسیار زیادی در جهت بهینه سازی صورت گرفته است. پس پیشنهاد می‌شود جهت درمان این خطا و یا پیشگیری از خطای 503 بر روی سرور خود از اخرین نسخه PHP استفاده نمایید.
 4. به همین دلیل بالا باید برنامه های سایت خود و همینطور پلاگین‌های مربوط به آن را به اخرین نسخه آپدیت کنید، چرا که در هر بار آپدیت شاهد تغییراتی بهینه سازی شده نسبت به ورژن‌های قبلی می‌شویم و با این آپدیت می‌توان در جهت درمان این ارور و یا پیشگیری از بروز این ارور 503 قدم برداشت.
 5. یکی دیگر از قدم‌هایی که می‌تواند درگیری سرور را کمتر کند صفحه بندی نظرات یا کامنت ها است که پیشنهاد می‌شود اگر تعداد نظرات بسیاری از صفحات خود دارید آن‌ها را صفحه بندی کنید، در سایت های وردپرس به راحتی می‌توان این صفحه بندی را در تنظیمات نظرات پیکربندی نمود.
 6. اگر از سیستم های وردپرس یا جوملا استفاده می‌کنید سعی کنید افزونه های بی‌استفاده را غیرفعال کنید و از طرفی برخی افزونه ها هستند که فعال کردن آن‌ها چندان برای سرور مناسب نیست.
  مثل افزونه های آمارگیر که توسط افزونه ها صورت میگیرد. پیشنهاد می‌شود از آمارگیرهایی که دیتابیس و هندل کردن آن‌ها خارج از سایت است استفاده شود، مثل گوگل آنالیتیکس
 7. روش دیگر برای بررسی ارور 503 در وردپرس و جوملا این است که از قالب های پیش فرض به شکل موقت استفاده نمایید، درواقع قالب فعلی را غیرفعال کرده و از قالب های ساده و پیش فرض این سی ام اس ها استفاده نمایید و اگر با رفع ارور 503 روبه‌رو شدید به معنای آن است که قالب شما مشکلاتی دارد و یا بیش از اندازه سنگین است.
 8. در روش ۷ درباره ارور 503 وردپرس صحبت کردیم، حال ممکن است برای رفع ارور 503 وردپرس ندانید مشکل از کجا است، راه حل برای پیدا کردن منشا این ارور این است که تک تک افزونه ها را غیرفعال کنید و بررسی کنید ببینید ایا دوباره بعد از غیرفعال کردن پلاگین و یا افزونه خطا رخ می‌دهد؟
  گاهی ارور 503 جوملا و یا وردپرس به دلیل تداخل بین افزونه ها و یا تداخل بین افزونه با قالب صورت میگیرد. . حتی گاهی ممکن است افزونه با تنظیمات هاست (سرور) و یا قالب با تنظیمات هاست تداخل داشته باشد. به همین منظور باید از افزونه ها تک تک شروع کنید و با هر بار غیرفعال کردن یک افزونه، سایت را مورد ارزیابی قرار دهید.
 9. همیشه باید فشار روی سرور را تا انجایی که می‌توانید کاهش دهید، کش کردن اطلاعات یکی از مواردی است که خیلی می‌تواند در راندمان کاری سرور تاثیر مثبت ایجاد کند.
  اگر از CMS های رایگان همانند وردپرس و جوملا استفاده می‌کنید نصب پلاگین سوپر کش می‌تواند مناسب باشد و یا اگر از جوملا استفاده میکنید کافی است در گوگل سرچ کنید کش کردن در جوملا.
 10. اگر وب‌سایتی که خطای 503 را گزارش می دهد از طریق وب سرور مایکروسافت IIS باشد جزئیات بیشتری را نشان می‌دهد و بعد از عدد 500 مقادیر دیگری را هم اضافه می‌کند، مثلا:
  503.0 Application pool unavailable.  منبع نرم‌افزار در دسترس نیست.
  503.2 Concurrent request limit exceeded. دو درخواست همزمان فراتر از حد است.
  503.3 ASP.NET queue full سه لیست یا ردیف کامل ASP.NET
  اطلاعات بیشتر در رابطه با کدهای IIS را می‌توان در کد وضعیت صفحه‌ی اچ‌تی‌تی‌پی ISS 7.0، IIS 7.5 و IIS 8.0 یافت.

 

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

لطفا برای ارسال دیدگاه وارد شوید

شما بعد از اینکه وارد حساب کاربری خود شدید می توانید دیدگاهی ارسال کنیدورود به حساب کاربری